Esrum: Fristelser i Klosterbutik
28. marts 2020
Der er ikke grund til at fortvivle, hvis der er ønske om Esrum-honning eller Skands-øl. Klosterbutikken, der i øjeblikket ligger i Esrum Møllegård holder nemlig stadig stadig åben torsdag, fredag og lørdag kl. 12-15 med masser af fristelser på hylderne.
En tur i området, kan dermed kombineres med køb af Hansen Is, klosterøl og søde sager – måske til påskebordet
- Lige nu har vi også tilbud på en helt særlig øl: Hoppes Lemon-Lime-Weissen, som er et håndbryg, der blev kåret til årets klosterøl ved Ølfestivalen 2019. Det er en hvedeøl med frisk citrus - perfekt til forårsretter som asparges, lam, og var der nogen, der sagde tarteletter. Der fristes tilmed med rabat, idet førpris var 40 kroner og nu er 25 kroner.
Ølfestival i oktober
Den første flytning af en af de store events i Gribskov Kommune, Ølfestivalen i Esrum Kloster, ligger nu fast. Som følge af Corana-krisen bliver det ikke fredag 1. maj til lørdag 2. maj men i stedet fredag 2. oktober og lørdag 3. oktober. Læs mere HER
Knivskarpe til åbning
Bestyrelsen for Esrum Klosdter og Møllegård har som følge af Corona-krisen valgt at lukke caféen og udskyde genåbningen på klosteret.
Lige så snart vi har mulighed for det, vil vi melde en ny dato ud for åbning. I mellemtiden arbejder vi i kulissen på højtryk for at være knivskarpe på udstilling og publikums-modtagelse på området.
Mit hjem er mit slot
Bolig- og Havemessen 'Mit hjem er mit slot' var i år flyttet til Esrum Kloster og Møllegård. Men som følge af restriktionerne omkring store forsamlinger har arrangagørerne valgt at aflyse og flytte det til 2021. Læs mere HER
Naturlegeplads lukket
I de seneste dage, har Naturstyrelsen og Nordsjællands politi lukket en del legepladser op grund af Corona-smitterisiko.
Vi har været i tæt dialog med både politi og kommunen, og har besluttet at opfordre til, at man ikke bruger legepladsen, før alt det her er overstået., oplyser Esrum Kloster og Møllegård.